Blue Flower

Mamo! Tato!

1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.

2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa.

3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze możliwe.

4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.

5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuje się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.

6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.

8. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, ze cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, tylko twoja miażdżąca przewaga.

9. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.

10. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i robię się głuchy.

11. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

12. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

13. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

14. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.

15. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może wkrótce się okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.

17. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej ci się nie śniło.

18. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.

19. Nie bądź ślepy i przyznaj, ze ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób co możesz, żeby nam się udało.

20. Nie bój się miłości. Nigdy.


Czytaj dziecku!

Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają! Bez względu na sytuację rodzinną, majątkową, czy własne wykształcenie, jeśli chcecie, by Wasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w szkole i w życiu czytajcie mu głośno codziennie przynajmniej przed 20 minut.Głośne czytanie to potężna stymulacja dla mózgu. Nawet dzieci z upośledzeniami umysłu, którym rodzice dużo czytają, rozwijają się znacznie lepiej. Czytanie rozwija język, język zaś stanowi podstawę dla myślenia, w tym także matematycznego. Dzieci, którym nauka przychodzi łatwo to te, którym rodzice dużo czytają i z którymi dużo rozmawiają.

Złotą listę książek do czytania dzieciom znajdziecie Państwo na stronie:

www.calapolskaczytadzieciom.pl

 

Jak redukować agresje?


Argumentacja rozumowa - logiczne argumenty mają niewielką wartość, jeżeli chodzi o małe dzieci, które są zbyt młode żeby je zrozumieć.
Stosowanie kar - tutaj trzeba być szczególnie ostrożnym, poniważ skutek może być odwrotny.
Kara może być pożyteczna tylko wtedy, kiedy stosuje się ją w sposób rozsądny, w atmosferze serdeczności. 
Zbyt surowa kara odnosi skutek tylko na chwilę, w obecności karającego, lecz jeśli on zniknie z pola widzenia dziecko przejawia jeszcze większą agresję. ( Dziecko powściąga agresje tylko ze strachu przed karą)
Kara zbyt łagodna może doprowadzić do wzrostu agresji, ponieważ dziecko samo dochodzi do wniosku, że tak przyjemnie jest np. zbić kolegę, nawet jak trzeba za to ponieść karę (która właściwie nie jest karą).
Skutek odnosi tylko kara łagodna, ale hamująca zachowanie agresywne ( dla każdego dziecka może być różna). Dziecko przekonuje wtedy samo siebie, że nie bije kologi bo jest dobrym dzieckiem, bo niechce.

Karanie agresywnych modeli - nie jest do końca pewne czy oglądanie ukaranego agresora redukuje agresywne zachowanie dzieci, bo jednak oglądając agresją już się jej uczy.
Jednakże gdy dziecko widzi złe zachowanie powinno ono być ukarane ( wtedy nie wspomaga agrsji). Model nagradzany wspomaga agresję. 
Nagradzanie alernatywnych wzorców zachowań - jest to medoda w której złe zachowanie jest ignorowane, natomiast dobre nagradzanie.
Metoda ta jest dosyć skuteczna i nie niesie ze sobą żadnych niebezpieczeństw.
Obecność nieagresywnych modeli - model w sutuacjach flustracyjnych, w gniewie radzi sobie bez używania agresji. Dzieci uczą się tego zachowania przez naśladowanie.
Rozwijanie empatii (współodczuwanie) - psychologowie wykazali, że im większą empatią odznacza się dziecko tym rzadziej dopuszcza się agresji.

Ważnym więc elementem w przeciwdziałaniu agresji jest rozwijanie empatii.